Fredrik

Fredrik Zander, VD/Creative Director
0705-83 43 30, fredrik@midreklam.se

Efter närmare 20 år som Marknads-/reklamansvarig i två stora marknadsföringsintensiva koncerner, Kärcher och New Wave, har jag tagit steget till Mid reklambyrå där jag vill jobba med nya kategorier företag.

Sandra 2

Sandra Björkstrand, Projektledare
0739-89 99 95sandra@midreklam.se

Spindeln i nätet som ser till att vi levererar i tid och med hög kvalitet. Jag har erfarenhet från både kommunal verksamhet, företag och organisationer och jobbar dessutom med projektledning av både större och mindre event.

Sandra 2

Matilda Andersson, Copywriter
0736-79 91 53matilda@midreklam.se

Som copywriter skriver jag allt från fångande rubriker till längre texter för tryck och webb. Textens ton och stil anpassar jag efter målgrupp och kanal. Jag har en examen i medie- och kommunikationsvetenskap med inriktning PR och brinner passande nog för det skrivna ordet.

Per

Per Björnerås, Art Director
0703-90 51 66per@midreklam.se

Som AD på byrån arbetar jag med bilder, bokstäver och design. Mitt jobb handlar om att tillsammans med mina kollegor skapa kreativa idéer och sedan omvandla dessa till snygg, smart och säljande reklam.

Shaif

Shaif Sulaihi, Designer/AD-assistent
0700-13 55 11, Shaif@midreklam.se

Som grafisk formgivare skapar jag snygg och smart grafik. Tillsammans med mina kollegor ser jag till att budskapet har en form som tilltalar målgruppen. Jag har tre års utbildning inom digital kommunikation och har sedan 2012 arbetat med frilansprojekt inom branding, visuell kommunikation och reklam.

Thomas

Thomas Magnusson, Grafisk designer/Interaktionsdesigner
0708-44 38 46, thomas.magnusson@empir.se

Som grafisk designer arbetar jag med webbdesign, gränssnittsdesign och interaktionsdesign. Jag har också erfarenhet av visualisering, prototyputveckling och animation. Tidigare arbetade jag mot flera stora bilaktörers infotainment system och var även en av nyckelpersonerna i front-teamet som arbetade med nästa generation av Cadillac.